ورود کاربران

آمار سایت

  • بازدیدکنندگان : 1981354

درباره ما


چگونگی شکل گیری انجمن دوستداران شهر علویجه

اهالی خونگرم و فرهیخته شهر علويجه، علاقه زیادی به زادگاه خود داشته و دارند. بدین جهت حتی افرادی که سالهای متمادی بنابر ضرورت که بیشتر به خاطر کسب علم و ادامه تحصیل و تلاش برای دست یافتن به موقعیتهای شغلی و مالی بهتر و دست یابی به زندگی مرفه تر بوده است. جلای وطن نمودهاند . علیرغم سال ها دوری از شهر و دیار خود کماکان دل در گرو عشق به زادگاه خود دارند به گونه‌ای که بسیاری از آنان حتی وصیت میکنند که پیکرشان پس از مرگ در این سرزمین پاک و دوست داشتنی مدفون گردد.

این در حالیست که نه تنها افرادیکه در علویجه متولد شدهاند عاشق این خطه آرام و دل انگیزند بلکه فرزندان و نوادگان آنها نیز وارثان صادق و شایسته این دلدادگی بوده و همیشه به علویجهای بودن خود افتخار میکنند و آنانیکه پسوند فامیلشان با نام علویجه مزین شده است به آن افتخار نموده و بخود میبالند.

افزایش جمعیت شهرمان و پراکندگی آن در اطراف و اکناف ایران و جهان و پیدایش افراد نخبه و صاحب نام در زمینههای مختلف علمی، ورزشی، هنری ،صنعتی، بازرگانی، اداری و غیره که الحق مایه افتخار و مباهات فرد فرد همشهریان محترم میباشند، شناسائی و ایجاد رابطه بين آنان وجود یک تشکل قانونمند و فراگیر را میطلبید تا بلکه بتواند این خیل عظیم و ارزشمند را بهم پیوند داده و از راه همکاری جمعی، در جهت حفظ و اعتلای فرهنگ مردم شهرمان بویژه برای کمک به آنهائیکه در محل ماندهاند و حافظ فرهنگ و آداب و سنن ما بودهاند قدمهائی برداشته شود.

در جهت نیل به اهداف فوق در تاریخ 87/10/27 عدهای از افراد علاقمند به نامآقایان ، حاج حیدر زمانی، حاج ابوالقاسم عزیزی، حاج محمد علی زمانی، مهندس قاسم آقا بابائی، مهندس حسین میرزائی، مهندس حسین عزیزي، حاج عباس کریمی، دکتر قاسم شفیعی، مهندس حسن شهسواری بعنوان هیئت موسس اولین جلسه خود را تشکیل داده تا اساسنامه لازم را جهت ایجاد این تشکل تهیه و تدوین نمایند.

هیئت موسس طی دهها جلسه و صدها نفر ساعت کار جمعی و پس از مطالعه اساسنامه تشکلها و انجمنهای مشابه اساسنامه مورد نظر را تهیه و تدوین نمودند و جهت نظرخواهی تکثیر گردیده و در اختیار صاحب نظران قرار گرفت و همچنین در وب سایت www.alavijeh.org نیز وارد شد که خوشبختانه مورد توجه همشهریان علاقمند قرار گرفت که پس از جمعآوری نظرات و پیشنهادات ارائه شده و انجام اصلاحات نهایی، در اولین مجمع عمومی که صبح جمعه دهم مهرماه هشتاد و هشت با حضور جمع کثیری از همشهریان عزیز در سالن اجتماعات امام علی (ع) واقع در خیابان ستاری تهران تشکیل گردیده بود به تصویب رسید.

علیرغم دقت و وسواسی که در تهیه و تدوین اساسنامه اعمال گردید مسلماً این اساسنامه خالی از ایراد و اشکال نیست مضافاً اینکه از طرف وزارت کشور و فرمانداری و سایر سازمانها و ارگانهای ناظر بر تشکلهای مردم نهاد که انجمن، را نیز شامل میشود مسلماً تغییرات و تعدیلاتی در اساسنامه صورت خواهد گرفت که ناگذیر به پذیرش آن خواهیم بود بدیهی است که پس از ثبت انجمن، اساسنامه نهائی در همایشهای آتی به سمع و نظر همشهریان عزیز و محترم خواهد رسید.

اعضاء هیئت موسس و هیئت مدیره منتخب، خود را از شما عزیزان دوستدار شهرمان شایستهتر و توانمندتر نمیدانند و شدیداً نیازمند کمک و راهنمائی و همفکری فرد فرد شما میباشند لذا تقاضا مندیم از هرگونه پیشنهاد و راهنمائی و یا کمکهای اجرائی و فکری و یا هر ایده و یا عملی که میتواند در ارتقاء اهداف انجمن موثر بوده و ما را در ارائه خدمات بیشتر به همشهریان و زادگاه عزیزمان کمک نماید دریغ نفرمائید.


چگونگی برگزاری اولین مجمع عمومی انجمن

اولین مجمع عمومی برای روز 29 خرداد 88 در نظر گرفته شده بود لیکن بعلت حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری علیرغم دعوت و اطلاعرسانی عمومی به ناچار در روز 88/7/10 در سالن اجتماعات امام علی (ع) واقع در خیابان ستاری تهران با حضور حداقل 343 نفر از علاقمندان که از نقاط مختلف تهران کرج و شهر ری و اعضاء محترم شورای شهر و شهردار علویجه و اعضاء محترم انجمن علویون اصفهان که قبول زحمت نموده، در این جمع صمیمانه شرکت کرده بودند تشکیل گردید که ضمن تشکر از فرد فرد آن عزیزان اسامی آنان بعنوان قدردانی در سایت انجمن منعکس گردیده است.

پلاکاردها و بنرهای مختلف مبنی بر خوشآمدگویی و تشکر از مدعوین در مدخل و جای جای سالن نصب گردیده بود و در سرسرای سالن نيز عدهای از بانوان جوان داوطلب شهرمان در مکانهای در نظر گرفته شده فرمهایی را جهت درج مشخصات مراجعین در اختیار آنان قرار میدادند تا ضمن تهیه آمار مراجعین بتوان در ایجاد بانک اطلاعاتی استفاده نمود کما اینکه هم اینک مشخصات بسیاری از عزیزان در این بانک وجود دارد. امید آنکه همشهریان عزیز با ارسال مشخصات خود و دوستان و بستگان خودشان انجمن را در جهت غنای بیشتر این بانک اطلاعاتی یاری فرمایند.

پس از این مرحله مدعوین بداخل سالن کنفرانس راهنمائی میشدند و پس از آنکه جمعیت به حد نسباً قابل قبولی رسید طبق برنامه تنظیمی سرود جمهوری اسلامی ایران نواخته شد و پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط آقای مهندس عباس کریمی از آقای مهندس قاسم آقابابائی یکی از اعضاء هیئت موسس دعوت شد که درباره انگیزه و ضرورت تشکیل چنین تشکلی توضیحات لازم را ارائه نماید، نامبرده طی بیانات خود اظهار داشت که در اثر تلاش و کوشش مردم در گذشته و حال علویجه توانسته است از یک روستای بسته به یک شهر مهاجر پذیر و یک قطب صنعتی و کشاورزی تبدیل گردد و بایستی این روند ادامه داشته باشد.

پس از پایان سخنان آقای مهندس آقابابائی از آقای شفیعی شهردار محترم شهرمان خواسته شد که بیاناتی ایراد نماید ایشان به نمایندگی از طرف انجمن شهر از حضور در این جمع، صمیمانه و امید آفرین اظهار شادمانی نموده و گفتند با وجودیکه شب گذشته در حال رانندگی بودهاند اما حضور در این جمع حس و حالی در من ایجاد نموده که خستگی را فراموش نمودم، من در گذشته تصور میکردم برای پیشرفت شهرمان تنها به منابع مالی نیاز داریم لیکن پس طی دو سال و اندی خدمت بعنوان شهردار به این نتیجه رسیدهام که بیش از منابع مالی به فکر و اندیشه نیاز داریم زیرا اگر برنامهریزی و فکر و اندیشه صحیح به کمک منابع مالی بیاید بقیه مسائل به خودی خود حل خواهد شد، ما انتظار کمک مالی از انجمن نداریم بلکه به اندیشهها و ایدههای نو و کار ساز نیاز داریم که امیدواریم این نیاز با کمک و راهنمائیهای شما برآورده گردد.

سپس آقای حیدر زمانی یکی دیگر از اعضاء هیئت موسس طی بیانات خود درباره اهداف انجمن سخن گفت و با قرائت این شعر (عزیزان گر این شهر چون جان ماست - چرا چونکه بخشی از ایران ماست) نتیجه گرفت که علاقه ما به شهر و دیارمان ریشه در وطن پرستی ما دارد و مقصود از شکلگیری این تشکل ایجاد بستری مناسب جهت همفکری و همدلی بوده تا بتوانیم گردهم آئیم و دستهای مهربانمان را بهم داده و ضمن ایجاد آشنائی و صمیمیت بیشتر بین خودمان و شناخت نخبگان و متخصصین شهرمان از وجود آنها در جهت تامین منافع خود و زادگاه عزیزمان علویجه استفاده نمائیم.

ایشان در ادامه بخشی از اهداف انجمن را بطور خلاصه بشرح زیر به اطلاع حضار محترم رساند

ایجاد کار گروههای تخصصی بشرح زیر :

1 – کارگروه حقوقی تا بتوان از تخصص و تجارب حقوقدانان شهرمان در جهت ارائه مشاوره حقوقی رایگان به اعضا و سایر همشهریان و کمک در جهت رفع مشکلات قضائی آنها استفاده نمود.

2 – کارگروه پزشکی تا بتوان در جهت ارائه خدمات پزشکی به همشهریان خصوصاً افراد نیازمند بهره گرفت.

3- کارگروه فرهنگی که میتواند ..... و حافظ فرهنگ، آداب و رسوم، گویش، شعر و قصیده و بطور کلی میراث فرهنگی ما باشد.

طی سخنان ایشان موضوع کار گروههای دیگر نیز به تفصیل تشریح شد که جهت جلوگیری از اطاله مطلب به اختصار به مواردی از آنها اشاره میشود:

کارگروههائی در زمینه ورزش، هنر، کاریابی، فنی و حرفهای، عمران، مالی، مطبوعاتی و رسانهای، تاریخ و جغرافیا، تبلیغات ، روابط عمومی و گردشگری و غيره.

آقای زمانی در ادامه ضمن ارائه توضیحاتی در مورد وظایف کارگروهها از حضار تقاضا نمود که با اتحاد و همبستگی و ایجاد رابطه با یکدیگر بویژه با هیئت مدیره منتخب در تحکیم رشتههای دوستی و مودت فیمابین و پیشبرد اهداف تعیین شده کمک نمایند.

سپس جهت آشنایی بیشتر مدعوین با هیئت مؤسس از آنان دعوت شد که روی سن حضور پیدا نمایند و به این ترتیب مورد تشویق حضار قرار گرفتند.

پس از معرفی هیئت مؤسس آقایان مهندس حسین عزیزی، حاج نادعلی قندهاری، مهندس مهدی شهسواری، محمدرضا شفیعی و حاج محمد کریمی بعنوان رئیس و اعضاء هیئت نظارت بر انتخاب هیئت مدیره و بازرسان انتخاب شده و در جایگاه قرار گرفتند.

آقای مهندس عزیزی رئیس هیئت نظارت ضمن تشکر از حضار و هیئت مؤسس بندهایی از دستور جلسه شامل تصویب اساسنامه و انتخاب روزنامه کثیرالانتشار را به رأی گذاشت که ضمن تصویب اساسنامه روزنامه اطلاعات جهت درج آگهیهای مربوط به انجمن تعیین و تصویب گردید آنگاه از داوطلبان عضویت در هیئت مدیره و بازرسان دعوت شد که آمادگی خود را اعلام نمایند که خوشبختانه 24 نفر از زنان و مردان علاقمند به شهر و دیارمان داوطلب پذیرش مسئولیت خدمت در این نهاد مردمی شدند.

داوطلبان ضمن حضور در صحنه خود را معرفی نموده و سوابق کاری و برنامههای خود را برای پیشبرد اهداف انجمن به اختصار تشریح نمودند و پس از آن رئیس مجمع از حضار تقاضا نمود که از بین 19 نفر داوطلبان عضویت در هیئت مدیره 7 نفر عضو اصلی و دو نفر عضو علالبدل و از بین 5 نفر داوطلبان بازرسي، دو نفر بازرس اصلی و یک نفر علالبدل خود را نامزد نموده بودند بطور مخفی و با ورقههائی که در اختیار آنان قرار گرفته بود انتخاب نمایند كه پس از جمعآوری و قرائت و شمارش آرا نتیجه آن به شرح زیر اعلام گردید.

الف: اسامي داوطلبان جهت عضویت در هیئت مدیره


هیئت موسس

ردیف

نام و نام خانوادگی

نام پدر

شغل

تعداد آرا

1

حاج حیدر زمانی

محمدصادق

مدیرعامل شرکت گل ایران (کیجا)

256

2

حاج ابوالقاسم عزیزی

میرزاحسن

آزاد

235

3

حاج عباس کریمی

زین العابدین

آزاد

231

4

دکتر داوود نوری

؟

متخصص پزشکی اجتماعی

205

5

مهندس حسین میرزایی

محمداسماعیل

فوق لیسانس زمین شناسی

140

6

مهندس مجید میرزایی

حسن

لیسانس مدیریت

138

7

دکتر مهناز قنبریان

محمد

دکتری جامعه شناسی

136

8

مهندس خسرو شفیعی

کدخدا حسین

کارشناس صنایع دفاع و مترو

132

9

مهندس حمید آقابابایی

محمد

مهندس کشاورزی

116

10

تقی قندهاری

حسین

سرهنگ خلبان بازنشسته

91

11

حاج علی زمانی (حسین)

کاظم

مدیرعامل شرکت ناوگان بار

90

12

منصوره زمانی

حسنعلی

دبیر

72

13

محمدعلی امینی

احمد

خلبان

65

14

حسین کریمی

رحمت

بازنشسته سازمان تامین اجتماعی

61

15

میترا شفیعی

ابوالقاسم

ماما

54

16

مسعود صادقی

محمدعلی

فوق لیسانس مدیریت صنعتی

53

17

ناصر امینی

حسینعلی

مدیرعامل شرکت ساپل

48

18

مجید قندهاری

علی

لیسانس حسابداری

40

19

علی رشیدی

قنبرعلی

کارمند مترو

12


ب: اسامي داوطلبان بازرسي


مشخصات داوطلبان بازرسی

ردیف

نام و نام خانوادگی

نام پدر

شغل

تعداد آرا

1

محمدرضا زمانی

حسنعلي

قاضی و وکیل دادگستری

208

2

آقای قاسم شفیعی

عبدالله

دانشجوی دکتری حقوق

159

3

محمدرضا شفیعی

علی

بازنشسته بانک صادرات

91

4

حاج اکبر کریمی

حیدر

فوق لیسانس شیمی

75

5

مهندس محمد قنبری

حسينعلي

مهندس صنایع

69


در نتیجه آقایان حاج حیدر زمانی، حاج ابوالقاسم عزیزی، حاج عباس کریمی، دکتر داوود نوری، مهندس حسین میرزائی، مهندس مجید میرزائی و خانم دکتر مهناز قنبریان بعنوان اعضاء اصلی و آقایان مهندس خسرو شفیعی و مهندس حمید آقابابائی بعنوان اعضاء علالبدل هیئت مدیره و آقایان محمدرضا زمانی و قاسم شفیعی بعنوان بازرسان اصلی و محمدرضا شفیعی بعنوان بازرس علالبدل حائز اکثریت آرا گردیدند.

در طول مدت زمان جمعآوری و قرائت آرا آقای حیدر زمانی قطعه شعری را که در وصف علویجه و با گویش محلی سروده بود قرائت کرد که مورد توجه حضار قرار گرفت، متن شعر (ای علویجه شهری من کو مثل باغ جنتی) بطور جداگانه در وبسایت انجمن منعکس گردیده است.

در ساعت 2 بعد از ظهر مراسم با ذکر صلوات و ابراز و احساسات پرشور شرکتکنندگان در محل: تهران، خیابان آیت اله کاشانی، روبروی پمپ بنزین، پلاک 132خاتمه یافت.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 25 بهمن 1390 ساعت 12:41